Image
image
image
image


Gornja Stranica:

Gornja Stranica je selo koje ćete naći pođete li iz Ribnika uskom, ali dobrom i vijugavom asfaltiranom cestom prema Lipničkim Novakima, dalje preko Martinskog Vrha prema Hrašću, te dalje preko Pokuplja prema Ozlju i Karlovcu. Prije dolaska u Novake na raskršću koje je dobro označeno skrenete desno. Naići ćete na novouređeni ugostiteljski objekat "KOCKA" čiji je vlasnik g. Stjepan Pužin. U sastavu ovog objekta je i Paintball teren na kojem se okuplja veliki broj ljubitelja tog sporta. Nedaleko postoji i osnovna 4-godišnja škola u ruševnom stanju izgrađena 1950 god. Tu školu su pohađali učenici slijedećih sela: Gorica, G. i D. Stranica, Novaki Lipnički i Martinski Vrh. Zbog nedostatka učenika, zatvorena je oko 1985 godine.


Nastavite li asfaltiranom cestom dalje, nakon 500 m naići ćete na raskrsnicu ceste koja vodi dalje na Goricu. Odvojite li se desno na oznaci "Groblje G. Stranica" doći ćete u selo, odnosno ono što je od njega ostalo. Godine 1960, to je selo brojalo 20 domaćinstava sa oko 80 stanovnika. Ekonomska situacija otjerala je mnoge žitelje u pečalbu, najčešće u Njemačku, SAD, Kanadu i Australiju. Mnogi se nisu ni vratili, te su tamo prve generacije i umrle. Njihovi potomci u trećem koljenu rijetko dolaze u stari kraj, a mnogi ni ne znaju odakle su im preci, a i materinji jezik. Nastavljajući cestom što vijuga na sam vrh, doći ćete na jedno od najviših mjesta i tu je smještena crkva sv. Petra i Pavla, sa grobljem. Na tom su se groblju pokapali žitelji onih istih sela koja sam nabrojio kao polaznike osnovne škole u Novakima.


Oko crkve koja ima struju i vodu, te modernu mrtvačnicu "puca" prekrasan pogled na dolinu Kupe sa Slovenijom i Sv. Gerom na zapadu, Karlovcem na istoku, planinom Klek na jugozapadnoj strani, te vrhom Vodenica (570 m) na sjeveroistočnoj strani. Za lijepa vremena vide se obronci Male Kapele i Petrove Gore. Zvona crkve Sv. Petra su automatizirana i elektrificirana, a mrtvačnica opremljena . Struja i voda, a velikim dijelom i asfalt do crkve zasluga je u velikoj mjeri gospodina Petra Starešiniča, koji je unatoč tome što je slovenski državljanin, a Stranički zet , agitirao je da se navedena infrastruktura dovede u to napušteno selo. Selo je dobilo električnu struju davne 1955. godine i to besplatno, financiranjem vlade SAD-a i tadašnjih Jugoslavenskih vlasti. Stanovnici su samo dali stupove za rasvjetu i po koji litar vina ili suhih domaćih kobasa radnicima Elektre.


Danas u Gornjoj Stranici stalno žive 2 stanovnika (slovima DVA) i to Ivan i Ankica Barberić. Povremeno su tu još Ivan i Josipa Čavlović koji su se odlaskom u mirovinu vratili iz Zagreba na rodnu grudu. Nedavno je jednu napuštenu kuću kupio Engleski državljanin, uredio je kuću i okućnicu i dotjerao je u prvobitno izvorno stanje. Osim njih tu je još i Janko Radman koji živi u Karlovcu i povremeno dolazi u Gornju Stranicu. Ne smijem zaboraviti ni Peru Starešinića koji je odlaskom u mirovinu tu najčešće, gdje obrađuje vinograd te uživa u blagodatima mirovine.


Nažalost kraj koji ima predivne predjele za šetnju, sakupljanje ljekovitog bilja, gljiva i kestena još je dosta zapušten. Međutim neki novi vjetrovi koji su zapuhali u posljednjih nekoliko godina navještavaju da će se možda kraj obnoviti, jer se izgleda ustanovilo da je ovaj kraj izvor zdravlja, bez industrije, smoga, buke, i ostalih "blagodati" urbanog razvoja.


Tekst je napisao Mijo Željeznjak, rođen u Gornjoj Stranici 1949 godine, a polazio je osnovnu školu Novaki 1955-1958 i osnovnu školu Ribnik 1959-1963 godine. Danas živi u Varaždinu.
U Varaždinu, 24. ožujka 2008.




Na vrh



image


image
image